Bogate państwo to bogaty obywatel

Zastanawiasz się jak to jest z państwami takimi jak Niemcy, Francja czy Szwajcaria? Dlaczego uważa się je za państwa bogate? Co sprawia, że na tle Polski, Czech czy Słowacji wypadają lepiej? To nie tylko historyczne uwarunkowania i dobra pozycja po zakończeniu wojny. Państwo jest bogate, gdy jego obywatel jest bogaty. A to, czy każda jednostka w danym państwie posiada trwałe dobra zależy tylko od niej.

Mówiąc o bogatym państwie, zwłaszcza w Europie nie myślimy już o finansach jakimi gospodaruje jego rząd. Mamy na myśli np. niemieckich turystów w podeszłym wieku, którzy mogą pozwolić sobie na podróżowanie po najdalszych zakątkach świata i to nie dlatego, że państwo zapewniło im wysoką emeryturę, choć to też ważny aspekt. Tacy ludzie zarabiając dobrze potrafili umiejętnie zarządzać swoimi finansami i odkładać swoje oszczędności w złocie.

Ale jak to zrobić?

Powiedzmy, że zarabiasz 3 tysiące złotych z czego jesteś w stanie odłożyć miesięcznie 500-600zł. Trzymając te pieniądze w banku zawsze masz możliwość skorzystania z tych oszczędności. Myślisz sobie „Dziś wezmę część oszczędności z konta, a jutro przecież je zwrócę”. Zazwyczaj nie udaje Ci się uzupełnić tej kwoty i przez długi czas nie możesz odłożyć na nowy samochód, studia Twoich dzieci, czy swoje mieszkanie.

Co byś powiedział, gdyby twoja jesień życia wyglądała tak…?

Pomyśl teraz o tym, jak wyglądałaby sytuacja gdybyś swoje oszczędności gromadził w złotych monetach:

  • raz w miesiącu kupujesz złotą monetę, zawsze za taką samą kwotę, co sprawia, że jesteś bardziej systematyczny
  • przede wszystkim nie wydajesz oszczędności, ponieważ trudniej jest sprzedać złotą monetę niż wypłacić pieniądze z bankomatu
  • po roku posiadasz 12 złotych monet, i wcale nie musiałeś wydać na nie dużej kwoty, wystarczyło tylko odkładać małe części z miesięcznych dochodów
  • okazuje się teraz, że aby inwestować w złoto nie trzeba mieć niewyobrażalnie dużego dochodu, wystarczy systematycznie odkładać małe kwoty
  • gromadząc kolejne oszczędności w złocie zapewniamy sobie pewną i stabilną przyszłość, ponieważ ma ono wspaniałe właściwości regulujące, nie jest chwiejne, jak np. ostatnio frank szwajcarski.

Jest jednak jeszcze jedna cenniejsza rzecz: Twoje poczucie, że zgromadziłeś coś naprawdę cennego i to swoją pracą i systematycznością. Nie raz pewnie słyszałeś powiedzenie, że „pieniądze są nic nie warte” bo zarabiamy je, a później od razu wydajemy. Natomiast gdy uda ci się zebrać prawdziwy pieniądz, na pewno zwiększy się twój komfort życiowy i będziesz spokojniejszy.Podoba Ci się artykuł? Napisz do nas, lub udostępnij ten artykuł na swoim Facebooku! To pomoże nam dotrzeć do większej liczby osób!


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s